Monday, May 21, 2012

Гробницата на Тутанкамон


Гробницата на Тутанкамон  е една от най-популярните туристически иисторически забележителности в цял свят. Гробницата на Тутанкамон е част от безценното историческо минало на Египет, което е родоначалник на цяла една древна цивилизация, станала основа на модерното общество. Гробницата на Тутанкамон е част от „най-великия музей на открито”, който всъщност представлява „Долината на царете” край историческото египетско селище Луксор.
Тутанкамон е фараон, управлява Египет между 1361 и 1352 година пр. н.е. Той е един от многото фараони, погребани в Долината на царете, която днес е навярно най-голямата историческа ценност и най-посещаваната туристическа дестинация е Египет. Цялото име на фараона е Небхеперура Тутанкамон, познат още и като Тутанхамун (в египтологията Тут-Анх-Амун), наречен при раждането си Тутанкатон.
Той е египетски фараон от Осемнадесетата фараонска династия. Известен е с това, че умира като юноша. Тутанкамон се възкачва на престола на осемгодишна възраст и умира на 19 години. Според повечето изследователи и специалисти смъртта му е причинена от силен удар по тила. Някои по-нови изследвания сочат като по-вероятна версия за кончината му гангрена на левия крак, дошла след счупване на крайника.
Тутанкамон е последният наследник на могъщата фамилия, управлявала Египет векове наред. Младият фараон е погребан в 4 позлатени ковчега, които са поставени един в друг и 3 саркофага, всички положени в ковчег от червен кварцит. Младият фараон е погребан с безброй несметни богатства – бижута, скъпоценни предмети, различни скулптури и статуи, както и бурканчета и контейнери с благоуханни аромати.
Едно такова бурканче, съдържащо ароматен парфюм и мазило все още излъчвало приятна миризма след толкова много хилядолетия, когато гробът на Тутанкамон бил отворен. Гробницата на Тутанкамон е открита в Долината на царете през 1922 година, а заслугата за това е на английския археолог Хауърд Картър. Гробът на Тутанкамон се счита за единственото открито непокътнато царско погребение от Древен Египет.
Преди само няколко години египетски археолози откриха кошници и недокоснати глинени гърнета в гробницата на Тутанкамон. Те явно не са били забелязани при разчистването й през 20-те години на миналия 20 век. Находката обхваща двадесетте глинени гърнета, запечатани с печат с името на Тутанкамон. Те вероятно съдържат семена и остатъци от напитки. В една от кошниците са откритисушени плодове, а в осем от останалите - 60 варовикови табелки с името на Тутанкамон.
Сравнително новите археологически находки са били открити в съкровищницата, намираща се в съседство до погребалната камера. Там през 1922 година британският археолог Хауърд Картър намира мумията на Тутанкамон. Според доктор Захи Хауас, съдовете вероятно съдържат провизии, предназначени за пътуването на Тутанкамон към задгробния живот. Тези предмети са били открити първоначално от Хауърд Картър, но не са отваряни или изваждани от гробницата.
За първи път мумията на Тутанкамон е изложена без саркофаг в неговата гробница край Луксор на 4 ноември 2007 година. В началото на януари 2005 година египетски учени изследват мумията на фараона Тутанкамон и огласяват интересните резултати от своите проучвания.
Специалистите единодушно достигат до извод, който разтърсва научните среди, а именно, че младият фараон е починал от естествена смърт, а не е бил убит от приближените си, както се е считало дотогава. Версията, че Тутанкамон е умрял от нанесен му по главата фатален удар е напълно отхвърлена - черепът няма следи от характерните поражения. Окончателните резултати относно причината за смъртта на фараона е трябвало да бъдат публикувани до края на 2005 година.
Спекулацията, че Тутанкамон е станал жертва на убийство битува дълго време, защото проведените дерматологични експертизи в черепа на младия фараон показват липса на част от кост. През 2010 година, след изследване на мумията с медицински скенер се установява, че най-вероятната причина за смъртта е малария, съчетана с инфекция след счупване на крака.


No comments:

Post a Comment