Антарктида.



 Антарктида е най-дивото и непознато място на нашата планета. Често е наричана просто южния полюс. Антарктида не е страна. Тук няма градове и няма постоянно население. Антарктида е континент, обграждащ Южния полюс на Земята. Той е най-студеното място на планетата, почти изцяло е покрит с лед, и има статут на ледена пустиня (годишните валежи са само 200мм около бреговете, и далеч по-малко към вътрешността). Заема централната част на географския регион Антарктика. Единствените хора, които живеят тук са учени, които се занимават с научноизследователска дейност. Броят на станциите, които се занимават с наука на ледения континент са около 80. 27 държави имат територия на Антарктида. Австралия, Аржентина, Чили, Норвегия, Нова Зеландия, Великобритания и Франция имат претенции, че тези територии са част от националната им територия. В англо-езичните страни този континет се нарича само Антарктика, а районът около нея -- Антарктически Регион или просто Антарктиката.

Антарктика е най-студеното място на Земята. На 21 юли 1983 г. в района на руската станция "Восток", в източната част на континента, е регистрирана температура на въздуха -89,2°C -- най-ниската измервана на Земята въобще. Температурите достигат минимални стойности през зимата между -80°C и -90°C във вътрешността на континента и максимални между 5°C и 15°C около брега през лятото (сезоните там са "наопаки" -- лятото е около Януари).
Над Антарктида има малко снеговалежи, но ледът се задържа за дълги периоди. Почти целият континент е покрит с лед със средна дебелина 2,5 km.



Източна Антарктика е по-студена от западна поради по-високата й надморска височина. Атмосферните фронтове рядко навлизат навътре в континента, оставяйки центъра му студен и сух. Въпреки липсата на валежи в централната част на континента, ледът там се задържа за дълги периоди от време. Обилните снеговалежи не са рядкост по протежение на бреговете, където има регистрирани валежи до 1.22 метра за 48 часа.  По периферията на континента от полярните плата често се спускат буреносни ветрове. И все пак, във вътрешността вятърът обикновено е умерен. През ясните дни на лятото до повърхността достига повече слънчева радиация отколкото на екватора, поради 24-часовото огряване.  Антарктика е по-студена от Арктика поради две причини. Първо, по-голямата част от континента е с надморска височина над 3 километра, т.е. въздухът е по-разреден, което води до по-ниски температури. Второ, Северният Ледовит Океан покрива Северния Полюс и значителна зона около него, като по този начин отдава чрез дифузия своята относително "топла" температура към околните Арктически региони, предотвратявайки крайно лютите студове на континентална Антарктика.   Поради географската ширина се създават дълги периоди на постоянна тъмнина или постоянно слънчево огряване -- непознат климат за повечето хора на Земята. Аурора аустралис, широко известно като южното сияние, са цветни ярки светлини, които могат да се наблюдават в нощното небе около Южния Полюс; причината за този природен феномен са пълните с плазма  слънчеви ветрове, които преминават покрай Земята. Друго уникално зрелище е т.нар. диамантен прах -- облак от миниатюрни ледени ледени кристалчета на нивото на земята. Обикновено "диамантеният" прах се образува при ясно или полу-ясно небе, поради което понякога хората го сочат за признак за безоблачно време.

Антарктида се превърна в много атрактивна туристическа дестинация, но само през летните месеци, когато студа е по-поносим. Представители на малкото създания,достатъчно устойчиви за да оцелеят тук са :


Тюленът Уедел - този вид може да остане под вода повече от час и се гмурка до дълбочини от 600 метра. През 19 век този вид тюлени е бил под заплаха и сега е защитен. Те имат дебело бяло кожухче с черни петна на корема. За да достигне до морето и за риболов, Уедел тюлените са с по-различни зъби, с които могат да правят дупки в дебелия лед.

Пингвините с подбрадници са бързи и гъвкави. Този средно голям пингвин лесно се разпознава от красивата яка от черни пера около гърлото, черен клюн и розови крачета. Много приятелски настроени малки същества, те често споделят своята територия с колонии от Генту и Адели пингвините. Родителите поверяват децата си на „детска градина“, докато станат достатъчно зрели и придобият оперението на възрастните пингвини, което ги защитава във водата.

Кралските пингвини се намират само в Южна Джорджия. Те са с височина до 90 см и са изключително грациозни плувци, благодарение на скосената форма на тялото си. Лесно разпознаваеми, заради ярко жълто-оранжевия си врат и сиви пера на гърба, те се движат в големи колонии от хиляди пингвини, движейки се вдървено на крачетата си и плъзгайки се по ледените повърхности по корем.


 Гърбатият кит е един от най-впечатляващите морски бозайници – могат да достигнат дължина до 19 метра и тежест от 65 тона.  Закачливо акробатични, те обичат да се показват, като падат по гръб във водата и създават необичайно вълнение.  Доста дружелюбни, те често се приближават до малките лодки, за да видят хората отблизо. Те са и много изразителни животни и комуникират с мелодични звуци, напомнящи пеене.





Албатросите с черни вежди са изключително елегантен вид, живеещ в полярните морета. Размаха на крилете им може да достигне до 3 метра. Отличават се с чернобялото оперение на крилете си. Клюнът и крачетата им са розови, а очите им изглеждат като очертани с въглен. Албатросите могат да достигнат достолепната възраст от 60 години, но снасят само по едно яйце на година. Носени от въздушните течения и вятъра, можеш да ги наблюдаваш как се забавляват в дирята на кораба и ще станат любимия ти спътник по време на пътуването.



Антарктида все повече набира скорост като атрактивна туристическа дестинация. Различни туристически фирми се надпреварват коя да предложи по-вълнуващо приключение на своите клиенти. Туристите пътуват основно на борда на изследователски и експедиционни кораби. Обикновено пътешествията до Антарктида се провеждат в периода на южното лято, от декември до февруари. И в това няма нищо необичайно. Като имаме предвид колко свирепа може да е зимата в тези геоградвски ширини е нормално „туристическия сезон“ да се ограничава в един много кратък период в най-спокойната част на годината. Всъщност понятието туризъм на Антарктида е малко лишено от смисъла, който влагаме обикновено, тъй като тук няма хотели, в които туристите да се настанят. Посетителите нощуват на кораба, с който са пристигнали. Посещението на ледения континент се изразява в това да се докоснете, макар и за кратко, до един напълно непознат свят. Като цяло континентът е по-недостъпен от към Тихия океан. От една страна там остава най-откъснатата и отдалечена част на Антарктида, а от друга страна много от бреговете там са стръмни и се спускат право към ледените води на океана. Най-достъпна е Антарктида през протока Дрейк. Тук се намира най-близката до Антарктида континентална суша. Тук Чили и Аржентина се явяват най-близките страни до ледената пустиня. Антарктическият полуостров е основната туристическа дестинация на континента. Причината е неговата сравнителна близост до Южна Америка. Тук разстоянието между Ушуая и остров Ливингстън е малко над 950км. При различните круизи има някои значими разлики. Понякога се разрешава туристите да слязат на брега при пристигането на Антарктида (по-специално до някои от островите около Антарктическия полуостров). При други круизи обаче, слизането на брега е забранено. Преди да се отправите на пътуване към този откъснат край на света, трябва да сте наясно, че всяко пътуване носи известен риск. Водите тук са не само изключително студени, но и много опасни, тъй като са пълни със стотици хиляди айсберги. Понякога, макар и рядко, се случва корабът да се удари в айсберг. През 2007 година канадски круизен кораб се ударил в айсберг и се наложило всички да бъдат евакуирани на спасителни лодки, наблюдавайки как корабът потъва пред очите им. За щастие всички хора са се спасили!

Може би си задавате въпроса, кои са по-популярните места за акостиране на Антарктида. Това са два от островите, намиращи се на стотина километра от полуостров Антарктика – големия и известен остров Ливингстън и доста по-малкия, но изключително красив остров Дисепшън, който по своята форма и вулканичен произход силно напомня на островите Бора-Бора и Санторини, но не в тропически, а в арктичен вариант. Тук ледено студените води са спокойни като огледало. Там където се вижда суха земя, тя е черна и безплодна. По-голямата му част е покрита със сняг и лед. Освен, че са разположени на най-удобното и достъпно място, тези два острова ще ви посрещнат и с превъзходно за Антарктида време. Тук през януари температурите могат да достигнат до 3 и дори в извънредни случаи до 4-5°C.
И все пак, ако сте добре екипирани това кътче от света може да ви предложи усещания, които не могат дори и най-вълнуващите и изискани курорти.


No comments:

Post a Comment